«Колядки з бомбосховищ» — зворушливий проєкт Суспільного до свят

«Колядки з бомбосховищ» — зворушливий проєкт Суспільного до свят

22 гру. 2023

Суспільне Мовлення представляє зворушливий проєкт до Різдва Христового та Нового року — «Колядки з бомбосховищ». Діти та дорослі з різних куточків України заспівали різдвяних пісень у сховищах, де вони проводять багато часу через російські обстріли. 

24 та 25 грудня відео з колядками виходитимуть на місцевих каналах Суспільного, зокрема на Суспільне Полтава, та каналі Суспільне Новини у «Суспільне. Спротив» і між основними програмами. 30 і 31 грудня — глядачі побачать у телеефірі щедрівки із цього з циклу.

Читайте також: Різдвяні богослужіння на телеканалах Суспільного

«Проєкт “Колядки з бомбосховищ” — метафорична історія про Різдво і війну. Ми не знаємо, де і коли нас застане чергова атака росіян та тривога. Це може бути вночі, за годину, або прямо зараз, коли хтось читає цю публікацію. Це може бути у різдвяний вечір, коли світ, далекий від росії, святкує, як завжди — у затишному колі близьких та рідних, а українці мусять спуститися до бомбосховищ, — розповідає координаторка проєкту, продюсерка з виробництва Суспільне Чернігів Ольга Конопацька-Плехова. — Нас надихнули на створення цього проєкту відео, на яких українські діти під час повітряних тривог навчаються, танцюють та співають у бомбосховищах. І вони заспівають колядки та щедрівки, як і завжди, навіть якщо через війну доведеться робити це в бомбосховищі».

У проєкті «Колядки з бомбосховищ» звучать і автентичні пісні новорічно-різдвяного циклу, зібрані під час етнографічних експедицій, і народні твори в сучасній авторській обробці. Їх заспівали у Полтаві, Чернігові, Черкасах, Львові, Тернополі, Хмельницькому, Рівному, а також на Волині, у Кропивницькому, Вінниці, Чернівцях та Івано-Франківську. Відео проєкту будуть опубліковані на ютуб-каналах Суспільного у цих регіонах.

Зйомки відбувалися у реальних бомбосховищах, куди спускаються в укриття під час обстрілів. 

«Хотілось не сумувати, а поділитися радістю з усіма глядачами. Коли обговорювали концепцію проєкту, перші, про кого я згадала — це черкаський жіночий вокальний гурт "Буднітай". Рік тому вони підготували невеличку різдвяну програму, яка мене зворушила. Там були різні пісні, але разом з колективом з того репертуару обрали "Нічка та ясная" в обробці Ольги Токар. Цей твір звучить досить оптимістично, з вірою у перемогу добра і мир. Нам дуже потрібна ця перемога», — переконана продюсерка з виробництва центрального хабу Суспільного та Суспільне Черкаси Олена Баніна.

«Суспільне Рівне обрало для проєкту колектив міського палацу дітей та молоді — дитячий фольклорний гурт "Весняночка", який виконав колядку "Добрий вечір тобі, пане господарю". Чому саме цей колектив і це місце? Тому що Палац — це осередок позашкілля, де з дітьми, попри війну, працюють такі ідейні й натхненні педагоги, як керівник етнокультурного центру Палацу Віктор Ковальчук, який майже тридцять років збирав етнографічний матеріал на рівненському Поліссі. Колядка, яку ми обрали для проєкту — одна з записаних ним у селі Люхча на Рівненщині. Тому “Колядки з бомбосховищ” для нас — створення нового на основі культурного надбання століть», — сказала Ольга Татаренко, продюсерка з виробництва північно-західного хабу Суспільного та Суспільне Рівне.

«Колядки у бомбосховищі знімали у приміщенні справжнього прихистку в одному з ліцеїв Івано-Франківська. Будівля школи — другої половини XIX століття. Стеля невисока, атмосфера нагадує підземелля бастіону. Виконавиці — 11 ліцеїсток, учасниці ансамблю “Опришівські соловейки” під керівництвом Тетяни Шиптур. Дівчата у буденному шкільному одязі, як завжди, коли спускаються у підвал, щоб пересидіти ворожу повітряну загрозу. Вони зачарували нас своїм співом і під час зйомок ми тихо їм підспівували. Колядка незвична, повстанська. Текст як ніколи актуальний», — розповів Юрій Надольський, продюсер лінійний Суспільне Івано-Франківськ.

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатеку — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.