Відміна параду: «за» і «проти»

14:08, 11 лип. 2019
 
Відміна параду: «за» і «проти»

Журналісти Суспільного у регіонах України розпитали 99 військовослужбовців, які беруть або брали участь у Антитерористичної операції та Операції об’єднаних сил. Це – 51 діючий військовий та 48 учасників бойових дій, які уже не служать. Кореспонденти суспільного поставили одне питання: «Чи підтримуєте ви рішення Президента щодо відмови від проведення військового параду 24 серпня на День незалежності України?». Відповідь просили аргументувати.

Половина опитаних діючих військових відмовилися коментувати рішення головнокомандувача, частина висловились проти такого рішення на умовах анонімності, частина зробила це відкрито, частина рішення підтримує. Ми не називаємо кількості тих, хто підтримав та висловився проти, бо наша вибірка не є репрезентативною. 

Це - позиції деяких віськових із Полтавщини:

Далі цитуємо діючих військових, вказуючи регіони, які вони представляють.

Ті, хто не підтримують рішення Президента Володимира Зеленського не проводити військовий парад на День незалежності мають наступні аргументи.

Віктор Залевський, служить у морській піхоті ВМС ЗСУ  (Херсонська область):

– Як військовослужбовець, я, звичайно, виконую накази свого керівництва, тим паче Президента, але, як громадянин України, я маю свою власну думку і я вважаю, що парад – це показ нашої міцності і для багатьох хлопців, які прийшли з АТО і ООС, це честь – пройти пліч-о-пліч зі своїми бойовими побратимами. Для дітей, які дивляться ці паради, це додаткова мотивація йти в армію і захищати свою Батьківщину. Тобто, як громадянин України, я не згоден з таким рішенням.

Не захотів, щоб його ім’я називали ветеран АТО, військовослужовець (Івано-Франківська область):

– «За» військовий парад, проти відміни. Потрібно показувати, нарощувати свою військову міць, яка в нас є, в честь пам’яті полеглих героїв. Повинні брати участь в параді учасники бойових дій від 2014 року – ветерани. Я думаю, що зараз, як ніколи потрібно демонструвати військову міць.

Федір Капустинський, полковник ЗСУ (Рівненська область):

– Можливо, треба поміняти формат. Все одно хода буде. Туди підуть люди, які справді хочуть. Це зроблять волонтери, це зроблять ветерани. Все одно якесь дійство буде, але це буде від душі.

Військовий медик, перебуває в ООС (Харківська область):

– Потрібний парад. Потрібний для тих хлопців, хто воював. 2017 року присилали хлопців на парад, вони різні, колишні військові. Я на них дивлюся, а хлопці – хто хворий, хто з переломами, пораненнями. І вони дивляться на мене, просять: «Док, зроби що-небудь. Будь-що. Тільки щоб ми пішли на парад». В них сльози на очах стоять. Це потрібно.

Сергій Богукалець, лейтенант ЗСУ (Чернігівська область):

– «За» парад. Це підсумок діяльності військ за рік. Парад на День незалежності – це дуже символічно. Армія – символ незалежності. Інакше бути не може. Коли на 20-річчя Янукович відмінив, це було негативно сприйнято у військах. Відміна параду деморалізує війська. Для країни, яка воює, армія – це символ незалежності. Відміна параду на День незалежності – це максимальний удар і максимальна зневага до своєї армії.

Олександр Іваненко, лейтенант ЗСУ (Чернігівська область):

– Я не розумію, як можна скасувати парад. Для багатьох військових це - визнання їх заслуг. Це ж не просто можливість показати військових людям. З фінансової точки зору підготовка військових не набагато відрізняється. У нас на продовольстві забезпечують що в ООС, що в тилу. 2016-ого сам брав участь у параді. Служба зазвичай влітку. Рідко вдається потрапити на парад. Я б навіть і зараз взяв участь у параді, і не бачу нічого такого. Розказують, хлопці печуться на сонці місяць. Вибачте, але в ООС і пектися – не теж саме? Це і певний пропагандистський момент. На нас рівняються, як на певний зразок мужності.

Отець Григорій Ганзій, військовий капелан, нині – в ООС (Харківська область):

– Парад – це є горизонтальна комунікація армії та суспільства. Найголовніше, щоб показати Росії, показати суспільству, показати світові, що армія є. Вона здатна захищати. Я проти скасування параду. Має бути хоча б парад учасників АТО. 

Віталій Папушой, військовий медик з морської піхоти ВМС ЗСУ (Миколаївська область):

– Я «за» проведення військового параду. Він надихає військових. Потім приїжджаєш в якийсь з підрозділів, а там з гордістю повідомляють: «А наш екіпаж був на параді, своїм ходом поїхав у Київ, дорогою заправлявся на цивільних заправках. Був фурор». Для цивільних – це як дотик до війни, до військової праці. Ну, і звісно, парад - це зустріч побратимів. Ні, таки треба і в цьому році парад, хоч і самотужки, але треба.

В’ячеслав Власенко, полковник, командир 46 батальйону ЗСУ (Львівська область):

– Важливо розуміти: чи доцільно проводити парад, чи ні. Моє діло - воювати та виконувати накази керівництва. Проте, як на мене, коли на параді зустрічалися військові, фронтовики, їм вручали знамена – це підіймало бойових дух. Не думаю, що для держави то є великі грошові втрати. Важливо показати всім країнам нашу боєздатність.

Позивний «Гайдук», заступник командира батальйону з артилерії (Донецька область):

– Звичайно, не треба було відміняти! Зеленський - людина, яка не служила навіть на строковій службі, навіть не знає, що таке військовий парад і як це виглядає для самих військових. Давайте тоді всі свята відмінимо?! При всій моїй повазі до Президента, він не повинен був тоді лізти. Куди не знаєш – туди не лізь. То моя думка.

Дмитро Зарецький, командир роти 80 десантно-штурмової бригади (Одеська область):

– Зараз йде війна. І парад він символізує силу держави. Парад, я вважаю, треба було б зробити. Якщо обирати між парадом і тим, що військові отримають тисяч 20 вийде премії, то напевно краще премії.

 

Ті, хто підтримують рішення Президента не проводити парад, мають ось такі аргументи.

Ігор Климчук, солдат (Донецька область):

– Парад мені не потрібен. Вважаю, що його давно потрібно скасувати. Це зайва трата грошей. Гроші мені зайвими не будуть. Та техніка, яка на параді, має бути тут, на передовій.

Олександр, військовий-контрактник (Вінницька область):

– Це дуже правильне рішення. І це рішення потрібно було приймати ще тоді, коли почалася АТО на Донбасі. Я вважаю, що не потрібно військовий парад влаштовувати в Києві тоді, коли йде війна в країні. Техніка і озброєння потрібні тут. 

Микола Дмитрук, військовослужбовець ЗСУ (Волинська область):

– З економічної точки зору, проведення параду передбачає залучення великої кількості осіб і коштів. Як на мене, це економічно невигідно, краще дати кожному військовослужбовцю премію. По-друге, у нас йде війна і проводити паради на День Незалежності чи в інші дні, я вважаю, недоцільно.

Віталій Кривцун, капітан спецпідрозділу особливого призначення «Світязь» (Волинська область):

– Я ставлюся до цього позитивно. Пам’ятаю, 2014 року я знаходився в Іловайську, був жорсткий обстріл і проходив цей парад. Нам пообіцяли, що техніка прийде нам на підмогу, вона не прийшла. Це по-перше. По-друге, ми війну не виграли, тому які паради, які пафоси?! Це такий собі «бенкет під час чуми». Краще, дійсно, дати премії хлопцям, які служать.

Станіслав Бізон, сержант 36 бригади морської піхоти ВМС ЗСУ (Дніпропетровська область):

– Моя особиста думка: те, що показують на параді, не відповідає ніяк правдивості. Це невідповідає тому, що відбувається на фронті.  Насправді, техніка, яка ходить на параді, її на фронті немає. Ці гроші краще б пішли на потреби, на потрібну справу. Відбудувати якусь лікарню, в якийсь фонд пожертвувати ці гроші, тим же самим переселенцям виплатити, пенсіонерам. Парад можна провести, але приурочити його пам’яті загиблих військовослужбовців, для тих, хто залишився інвалідами. 

Андрій Бойко, заступник командира 90 аеромобільного батальйону імені Героя України Івана Зубкова у 2016-2017 (Кіровоградська область):

– Я був на параді у минулому році та позаминулому році, не як учасник, а як глядач. На мій погляд, нам парад необхідний, але як парад перемоги. І в тому форматі, в якому він проходив у минулі роки, я вважаю, що це марнотратство. А от те, що після параду так сором’язливо, був "Парад нескорених", тобто хлопці, які воювали, ветерани, учасники АТО самостійно збиралися і проходили після основного параду якось по задвіркам, це неправильно! Отакі паради треба проводити не тільки у Києві, а в кожному місті.

Олександр Сокірін – т.в.о. командира 55 окремого автомобільного батальйону, нині - в ООС (Кіровоградська область):

– Це правильне рішення. Краще ці кошти перерахувати пораненим, якщо брати взагалі, дуже багато людей, які постраждали. То замість того парада можна людям допомогти, операції зробити військовим.

Військовослужбовець бригади тактичної авіації на правах анонімності (Миколаївська область):

– Я проти тримати рівняння перед таким Президентом.

Військовослужбовець аеродрому на правах анонімності (Хмельницька область):

– Я проти військового параду. Краще ці гроші хлопцям дати, сім’ям загиблих учасників бойових дій, дати гроші на квартири для учасників бойових дій. Ми на той парад дивилися вже не раз. Ми і так щодня можемо так пройтись. А в багатьох учасників бойових дій немає житла, квартир.

Олександр Ковальчук, полковник ЗСУ (Рівненська область):

– Це трата грошей і ресурсів: державних і військових. В час, коли йде війна в державі, я думаю, що це не потрібно. Вже парад проведемо в Луганську і Донецьку, коли визволимо. Це правильне рішення президента.

Владислав Степанець, військовослужбовець 53 окремої механізоваої бригади ЗСУ (Черкаська область):

– Паради потрібно проводити, але якось рідше. На них витрачають дуже велику кількість грошей, яку ми могли б витратити на армію або щось збудувати.

Віталій Аверін, військовослужбовець 16 батальйону 58 бригади (Київська область):

– Я не розумію, для чого цей парад?! Хто хоче подивитися на військову техніку, нехай їде до зони ООС. Зекономлені гроші на параді Президент обіцяв віддати військовослужбовцям. Нащо? Там буде максимум по 500 гривень. Нехай він краще віддасть їх на ремонт техніки, або інвалідам війни – хлопцям, що лишилися без рук та ніг. А цей парад ні до чого.

Військова, яка нині - в ООС, на правах анонімності (Київська область):

– Мені байдуже на парад. Попередні роки не ходила його дивитись, але й не протестувала проти нього. Цього року – обурює, що замість параду пообіцяли грошову подачку армійцям. Краще б, якщо відміняють, то просто відміняють, без тих грошей на показуху.

Богдан Наривський, командир розвідувального відділу 74 окремого розвідувального батальйону (Дніпропетровська область):

–  На мою думку, було б краще. Я згоден з рішенням Президента - відмінити паради та роздати гроші військовим. На мою думку, кращ б ці гроші пішли для поранених або сімей загиблих. Паради потрібно робити вже тоді, коли війна закінчиться, буде перемога. Зараз це не актуально. Десь проводять паради, а хтось в окопах ще сидить, відстрілюється, гине.

А ось як відповіли на питання ті, хто брав участь в АТО і ОСС, але наразі не служать.

Усього журналісти Суспільного попросили висловити свою думку у 48 учасників бойових дій.

Ті, хто проти рішення Президента говорять зокрема таке:

Андрій Марчук, служив у батальйоні Кульчицького, голова ГО «Товариство воїнів АТО» (Херсонська область):

– Я вважаю, що це – помилкове рішення – відмінити парад у воєнний час, коли у нас йде війна. Я вважаю, це неправильно. Бо це виявлення нашої міці, нашої волі, того, що ми нічого не боїмося і дозволяємо собі в такий час демонструвати те, на що ми здатні, що ми маємо, що ми можемо відповідати агресору в такий час.

Ігор Кравець, служив у 81 аеромобільній бригаді, працює у центрі допомоги учасникам АТО та військовослужбовцям (Херсонська область):

– Парад – це демонстрація нашої української армії, її міцності, яка може дати відсіч будь якому ворогу. Гроші прийшли і пішли через кілька днів. Зробити парад цікавіше.

Анатолій Бевз, служив з 2015-2018 в 3 полку особливого призначення, звільнений у запас по закінченню контракту (Вінницька область):

– Цей парад як підтримка нашої чинної армії. Це, на мій погляд, дуже погана ініціатива його скасовувати. Тим більше, не так багато він і коштує - 300 мільйонів. Це по 500 гривень, 200 гривень - на військового? А як допоможуть вони? Треба показати, що країну є кому захищати, що країна вистоїть у цій війні.

Олег Репан, служив в 93 бригаді (Дніпропетровська область):

– Я категорично не сприймаю скасування параду. На мою думку, в умовах війни з Росією, таке скасування є дуже негативним стосовно. Я буду зв’язуватися зі своїми побратимами. Сподіваюся, що ми зуміємо зробити альтернативний парад, пройдемося центральною вулицею нашої столиці і ніхто нам цього не може заборонити. Цей парад – це можливість для взаємодії тих людей, які воювали, тих людей, які воюють, тих людей, які відчувають себе громадянами України. 

Микола Марчишак, служив 2014 року, солдат 51 механізованої бригади (Закарпатська область):

– Я «за» проведення парадів. Це - символ мужності наших Збройних сил, величі Збройних сил. Збройні сили збільшуються, укомплектовуються новішою зброєю, новішою технікою. Звичайно, що це треба показувати людям. Люди повинні бачити, що у нас потужна армія, яка здатна захистити. Проведення параду – віддача шани ветеранам, які йдуть колоною під час параду. Це - пам’ять про загиблих захисників України. Це - пошана діючим захисникам України.

Тарас Кузь, секретар Івано-Франківської міської асоціації учасників АТО (Івано-Франківська область):

– Потрібно робити цей парад. Це незламність і сила українського народу. Ті хлопці, які вже 5 років на війні, вони стали сильними чоловіками, достойними українцями, що реально ними можна гордитися і своєю армією. Аналітики інших країн дивляться: наскільки ми злагоджені, наскільки нам все вдається, наскільки ми дружні і міцні. Такі паради треба проводити однозначно.

Юрій Калиняк, служив в 92 окремій механізованій бригаді (Львівська область):

– Я проти скасування параду, бо за наших обставин, парад – це демонстрація наших намірів, нашої сили, нашої гідності. Я, однозначно, «за» парад.

Майор запасу, учасник бойових дій на правах анонімності (Миколаївська область):

– «За», бо в країні, яка воює, подібні заходи потрібні для підняття бойового духу.

Руслан Пивоварчук, служив у 92 окремій механізованій бригаді (Хмельницька область):

– На мою думку, хай би ці гроші пішли на реабілітацію військових учасників бойових дій. Але я проти відміни параду.

Олексій Захарченко, служив у зенітному дивізіоні 57 бригади (Сумська область):

– Проти відміни військового параду на День Незалежності. Я вважаю, що у воюючій країні має постійно підтримуватися патріотичний дух, має підтримуватися повага до армії.

Сергій Мусіхін, ветеран АТО, служив у 5 тактичній групі 81 десантно-штурмової бригади (Тернопільська область):

– Я не підтримую відміну, я «за» парад. Бо це демонстрація сили та міці наших військ проти агресії Російської Федерації на Сході і в Криму.  В лавах військовослужбовців, які крокують на параді, йдуть найкращі представники військових частин. В лавах йдуть душі загиблих солдат. Це демонстрація сили і єдностІ.

Іван Ракич, старший сержант, резервіст (Харківська область):

– Парад не потрібно скасовувати. Зеленський скасував проходження бойових колон. Я вважаю, що День Незалежності повинен супроводжуватися масовим патріотичним заходом, в якому будуть задіяні люди, які воювали за Україну. Це учасники бойових дій, демобілізовані. Використання важкої техніки, на мою думку – зайве бряцання. Я «за» проведення параду, але формат цього параду може бути менш мілітарізованим, більше насиченим емоційно.

Артем Лукашук, учасник АТО, служив в 25 окремій повітряно-десантній бригаді (Черкаська область):

– Я більше проти скасування, ніж «за». Хлопці, які самостійно хочуть пройтися по Хрещатику, хлопці-ветерани, діючі військові, я і мої побратими поїдемо теж. Щоб наш народ бачив, що ми цільна армія, що ветерани у будь-який час готові знову йти в бій та захищати нашу країну. Ми показуємо, що ми одна з найсильнішим армій Європи.

Денис Ломакін, лейтенант (Чернігівська область):

– Парад – це шана гідності тим військовим, які перебувають і перебували в АТО. Це дуже сильно піднімає моральних дух, дуже сильно піднімає віру в перемогу. Я вважаю, неправильно парад відміняти. Парад все одно буде - з добровольців, колишніх військових, тих військових, які приїдуть на ротації.

Іван Абрамов, розвідник, добровольчий український корпус «Правий сектор» (Київська область):

– Я думаю, що парад потрібен. Це - свято. Це - День Незалежності. Він має бути. Якщо його не проводити і казати, що ми ці гроші залучимо до бюджету, зекономимо чи спрямуємо в армію – це не погано, але я вважаю, що це пропаганда. Потрібно нагадувати, що у нас війна, що у нас є армія, що у нас є держава в якій ви живете. 

Юрій П’ята, служив на Сході з 2014-2015, зараз голова Асоціації учасників АТО (Київська область):

 – Парад потрібен. Це бойовий дух. Це, насамперед, престиж держави. Якщо не хочеш годувати та розвивати свою армію, будеш годувати та розвивати чужу. Україна понад усе. Це моя позиція.

Павло Славінський, військовий капелан (Чернігівська область):

– Два роки тому я був проти параду, це був такий хайп. Але я змінив свою думку стосовно параду. Він відображає те, як виглядає армія. За останні кілька років армія сильно змінилася і крайній парад був дуже яскравий і гарно представлений. Моя думка – парад потрібен. І потрібен він не військовим, а людям, бо зараз трішки забули, що є війна. А парад показує армію.

Вадим Мазніченко, учасник АТО, служив в Черкаському територіальному батальйоні (Черкаська область):

– Я вважаю, що парад повинен відбутися в цьому році й надалі відбуватися. Бо це наша міць. Так ми показуємо агресору, що в нас є війська, що в нас є техніка. І це підтримує дух усіх ветеранів. Що таке гроші? Лише тимчасове задоволення. Парад повинен бути.

Кирило Золотарьов, старший солдат, звільнений через поранення 2014 (Харківська область):

– Я вважаю, що це неприємний, неправильний крок. Якщо порахувати, то один військовий отримає максимально півтори тисячі гривень. Парад – це символ. А ми міняємо символ на популізм. Символ можна міняти лише на інший символ.

Андрій Букін, старший солдат, служив в батальйоні імені Кульчицького (Сумська область):

– Я вважаю, що парад потрібен, тому що це підняття бойового духу не тільки солдат, але й всієї країни. Щодо премії і грошового забезпечення солдат на зекономлені кошти. Я читав аналітику, і це виходить не більше 1200 гривень, якщо поділити на всіх порівну. Це не такі вже великі кошти, щоб відмовитись від параду.

Володимир Баланович, солдат, служив у батальйоні імені Кульчицького (Рівненська область):

–  Треба показувати нові озброєння, наші війська. Я вважаю, що паради потрібні. В якому вигляді – питання до бюджету, який нам дозволяє. Але так показово казати, що ми не будемо проводити парад, а замість цього кинемо поїсти – 300 мільйонів дамо. 

Іван Шимко, солдат, служив у 128 гірсько-піхотній бригаді (Закарпатська область):

– Я вважаю, що потрібно проводити такі військові паради, щоб ми могли вшанувати пам’ять загиблих, які воювали на сході країни, та підтримати зараз тих військових, які знаходяться в зоні ООС.

Руслан Кашаюк, ветеран АТО (Волинська область):

– Я радий, що вийшло, як вийшло, буде достойний парад: вийдуть добровольці, волонтери. У воюючій країні парад повинен бути. Я думаю, що так буде добре, коли вийдуть люди, які багато робили, хлопці із ЗСУ. Буде новий формат параду.

Ігор Шепітко, старшина, служив з 2015-2016, звільнений у запас по закінченню контракту, резервіст (Вінницька область):

– Я, як військовий, як АТОвець, відношуся до військового параду на День незалежності, як до герба, як до гімну, як до символу України. Сьогодні він скасовує парад, завтра він змінить текст гімну, потім герб йому не сподобається. Парад — це підняття бойового духу, щоб народ, який втомився від війни, щоб бачив, що у нас є армія, що у нас є люди, які можуть захищати країну і вміють воювати. 

Ростислав Мишковський, служив в 30 окремій механізованій бригаді (Чернівецька область):

– Парад проводити треба, бо це, насамперед, шана тим хлопцям, які загинули в боях за незалежність України. Також шана ветеранам, які воювали за незалежність і тим хлопцям, які нині  захищають її терени. Вони планують і солдатам строкової служби надати кошт, і тим хлопцям, які воюють на передовій. Це буде премія до 2 тисяч гривень. Я так думаю, що це невеликі кошти і хлопцям було б важливіше показати людям, що армія існує.

Ілля Шполянський, учасник бойових дій, голова ГО «Асоціаця інвалідів та учасників АТО» (Миколаївська область):

– Проти парадів і марних трат. Але вважаю, що в цьому році парад треба провести, адже та форма, в якій його відмінили, мене не влаштовує.

Дмитро, учасник АТО (Донецька область):

– Вважаю, що відміна параду – велика помилка та плювок суспільству в очі. Святкування Дня Незалежності – один із способів нагадати про те, що у нас триває війна. Треба підтримувати наших військових, вболівати за них душею. Парад – це можливість побачити тих, хто захищає та як це робить. Парад – це наше обличчя.

Євген  Яранцев, командир штурмової групи, служив в батальйоні «Айдар», командир штурмової групи (Крим):

 – Я проти проведення параду в мирній країні. Але в країні, яка воює, парад – це звіт влади перед народом про стан армії. Тому я «за» парад. Я пам’ятаю стан армії 2014 року. І я бачив парад в минулому році. І я, як громадянин України, задоволений, що армія ходить в новій формі, з новою зброєю і з діючою технікою. Тому, оскільки ми воюємо, я – «за» парад.

Сергій Вікарчук, служив у секторі «М» - Маріуполь в 21 батальйоні «Сармат» 56 Маріупольської бригади в 2015-2016 (Крим):

– Я вважаю, що такий парад має право на існування. Він підтримує бойовий дух на лінії фронту.  Для мене парад, це можливість показати і міць армії, і чого ми досягли. Не розцінюю позитивно ініціативу нашого цього Президента. І чесно вважаю, що це абсурдне популістське рішення, направлене тільки на електорат його і все. Для мене дуже важливо, щоб в армію приходили нові покоління, нові люди, замінювали солдатів, ветеранів, і хлопці, які пройшли горнило війни, могли повернутись, відпочивати, а нові покоління могли продовжувати захищати нас від агресорів.

Ветеран АТО, захисник Донецького аеропорту, служив у 122 окремому аеромобільному батальйоні на правах анонімності (Рівненська область):

– Парад повинен бути. Бо люди перестають звертати увагу на війну, на поранених, на загиблих.

Військовослужбовець 122 окремого аеромобільного батальйону, резервіст на правах анонімності (Донецька область):

– Парад до Дня Незалежності України принципово потрібен, як приклад сили, стійкості і мужності Збройних силових структур нашої країни, які стримують агресію Росії. Це - яскравий приклад громадянам країни і агресору, що ми держава, яка захищає себе і свої ідеали, що у незалежної країни є її армія, а у армії є країна.

 

Президентську заяву підтримали ті учасники бойових дій, які мають такі аргументи:

Максим Зайченко, керівник Запорізького об’єднання ветеранів АТО та бійців «АЗОВ» (Запорізька область):

 – Моя особиста думка, що бойову міць, в час війни, необхідно показувати на фронті. І якщо ці кошти направити на покращення бойової міці на фронті, це буде краще, ніж витрачати кошти для проведення показових  виступів. Тому я нічого поганого в цьому не бачу. 

Олег Шварц, служив у добровольчому батальйоні «Херсон», керівник ГО «Об’єднання учасників бойових дій та волонтерів АТО» (Херсонська область):

– Парад потрібно проводити на День перемоги, коли ми виграємо цю важку, затяжну війну. Тоді можна провести святковий парад і продемонструвати усьому світові силу нашої армії, силу нашого духу, міць і єдність нашого українського народу в боротьбі з агресором. Я думаю, Президент правий. А щодо премій, тяжка праця повинна бути оцінена. Солдат, який ризикує своїм життям, заслуговує на дяку.

Василь Галей, служив у 30 окремій механізованій бригаді (Чернівецька область):

– Я «за» те, щоб цей парад відмінили, бо нині триває війна, мають бути якісь обмеження.Я вважаю, що цей парад недоречний. 

Олександр Серватович, служив в АТО, старший лейтенант медичної служби (Волинська область):

– Я абсолютний противник параду. У воюючій країні, яка знаходиться в стані війни, паради не проводять. Їх проводять після перемоги, коли в країні все добре та спокійно, а не коли наші військові частини на 50% недоукомплектовані.

Віталій Кейда, старший солдат, служив у 46 окремому штурмовому батальйоні (Дніпропетровська область):

– Зараз в країні така криза і біда, що краще було б, щоб президент роздав ці кошти нужденним. Парад ми зможемо провести ще не один рік.

Олександр Швецов, молодший сержант, служив у зоні АТО 2014-2016 (Житомирська область):

– Я проти параду. Вважаю, це порожньою витратою грошей з державного бюджету. Ці гроші треба витрачати на лікування поранених на війні військовослужбовців. Хай люди отримають гроші, аніж робити цю показуху.

Едуард Мальований, старшина, служив у батальйоні «Київська Русь» (Житомирська область):

– Паради воєнної техініки у цей час недоречні. Хлопці гинуть на війні, а ми на весь світ бойову техніку показуємо. Я вважаю, доречно у День Незалежності провести патріотичну ходу головними вулицями Києва, в якій візьмуть участь ветерани АТО, їхні родини, члени родин загиблих воїнів.

Олексій Замковий, учасник бойових дій (Івано-Франківська область):

– Президента обрали 73% українців і він уповноважений приймати такі рішення. Я маю прислухатися до позиції Президента. Він володіє більшою інформацією про доцільність проведення цього параду. Він є головнокомандувачем. І я прихильник того, що нехай буде парад уже після закінчення війни. 

Юрій Вовкогон, служив у добровольчому українському корпусі «Правий сектор» (Львівська область):

– Я не є прихильником військових парадів, я проти цих парадів.

Михайло Баланович, старший солдат, служив у батальйоні імені  Кульчицького 2014-2016 (Рівненська область):

– Двояке відчуття. З однієї сторони, звичайно, хочеться, щоб був парад, щоб була гарна картинка, піднесення таке. Але з іншої сторони, я так думаю, що військові паради – це пережиток радянський. Якщо Президент заявив, що відмінить парад і 300 мільйонів гривень роздасть солдатам, то це буде краще. 

Андрій Столяров, учасник бойових дій 2014-2017, сержант (Тернопільська область):

– Я не підтримую проведення параду, незважаючи на те, що це здається демонстрація сили. На жаль, це є все фікція. На цей парад відбирають хлопців не нижчих, ніж 1 метр 80 сантиметрів. А служать там хлопці і низького росту, і високого росту. Це є двохмісячна муштра. Щодня вони крокують, аби показати, які вони красиві. Я вважаю, що це просто показуха. Крім того, я не бачу, що святкувати. Незалежності в країні я не відчуваю. Йде війна.

Сергій Широкорад, учасник АТО (Одеська область):

– Дуже двояке враження від цього. Я вважаю, що потрібен ветеранський парад, фронтовиків. А військовий парад, на який буде витрачено сотні мільйонів, – я вважаю, що це не потрібно.

Максим Жорін, старший лейтенант Нацгвардії, учасник АТО (Луганська область):

– Я вважаю, що такий парад не на часі. Як варіант, можна влаштувати парад ветеранів та волонтерів, які пройшли б містом. Такий парад не вимагав би величезних коштів. Нині армії не вистачає коштів, немає пального, немає боєкомплекту для навчання, а ми сотні мільйонів викидаємо на паради. 

Максим Осадчук, солдат, служив у батальйоні «Айдар» добровольцем 2014-2015 (Крим):

– Не можу сформулювати ставлення до скасування параду. З одного боку, це, дійсно невиправдні витрати. З іншого боку, в умовах проросійського реваншу, провести військовий марш в центрі столиці було б корисно, символічно і правильно. Але якщо, як каже Президент Зеленський, ці гроші підуть на премії військовим, то це було б непогано.